6 - امنیتآموزش

امنیت کیف پول تبدیل خود را با Google Authenticator تضمین کنید

مبحث امنیت دارایی در صرافی‌ها و کیف پول‌های ارز دیجیتال مبحث بسیار حیاتی، مهم و پرهیایویی است. شما می توانید به راحتی امنیت حساب تبدیل خود را با Google Authenticator  تضمین کنید. در این مقاله از راهنمای تبدیل قصد داریم با آموزش تصویری و گام به گام فعال‌سازی Google Authenticator یا به اصطلاح دیگر تایید هویت دو مرحله‌ای گوگل (۲FA) دغدغه‌ی حفظ امنیت حساب کاربری را برای همیشه فراموش کنیم. با ما همراه باشید.

حتما برای شما هم این نگرانی وجود داشته که چطور احتمال دسترسی افراد دیگر به حساب کاربری خودتان را صد درصد از بین ببرید. صرافی تبدیل به عنوان یک صرافی امن ایرانی، دو راه حل مهم را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

  • تایید هویت دو مرحله‌ای به وسیله ایمیل و پیامک
  • تایید هویت دو مرحله‌ای گوگل (۲FA) به وسیله نرم‌افزار Google Authenticator

هر کدام از این راه‌های افزایش امنیت مزایای خود را دارد. ما در این ویدئو قصد داریم تا راه دوم که امنیت و سهولت بیشتری نسبت به راه اول دارد را بررسی کرده و آموزش دهیم.

تایید هویت دومرحله‌ای یعنی چه؟

تایید هویت دو مرحله‌ای روشی است که در آن کاربر برای دسترسی به حساب کاربری خود باید علاوه بر رمز عبور خود، مرحله‌ی دیگری را هم برای احراز هویت انجام دهد. برای مثال در تایید هویت دو مرحله‌ای به وسیله پیامک، شما پس از وارد کردن رمز عبور همیشگی خود یک پیامک حاوی کد تایید دریافت می‌کنید و پس از وارد کردن آن کد، اجازه‌ی دسترسی به حساب صرافی را خواهید داشت. اما اگر در حین ورود به حساب کاربری خود آنتن موبایل شما کار نکند چه می‌شود؟

کارشناسان مبحث امنیت برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز افراد و هکرها به حساب‌های کاربری، با کمک گرفتن از رمز عبور همیشگی و گوشی موبایل که متعلق به صاحب حساب است روشی را به نام ۲FA ابداع کرده‌اند. برای استفاده از این روش صاحب حساب همواره در حین ورود باید علاوه بر رمز عبور همیشگی خود به گوشی موبایلش هم دسترسی داشته باشد.عملا در این روش امکان به سرقت رفتن هر دوی این عامل‌ها در یک زمان بسیار کم است. در واقع تایید هویت دو مرحله‌ای لایه‌ی اضافه‌ی امنیتی است که در آن یک کد تایید در نرم‌افزاری خاص نمایش داده می‌شود، برای ورود به حساب کاربری علاوه بر نام کاربری و رمز عبور به آن کد منحصر به فرد هم نیاز است. یکی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌ها که این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد Google Authenticator است.

Google Authenticator چیست؟

یکی از مطرح‌ترین نرم‌افزارها در حوزه‌ی تایید دو مرحله‌ای Google Authenticator است. با نصب نرم افزار و فعال کردن این امکان، برای همیشه می‌توانید از امنیت حساب کاربری خود در هر پلتفرمی اطمینان حاصل کنید.

روش کار Google Authenticator به این صورت است که کد تایید ۶ رقمی‌ای را تولید می‌کند و این کدها هر سی ثانیه یکبار عوض می‌شوند، یعنی شما برای استفاده از کد تولید شده فقط ۳۰ ثانیه فرصت دارید. این اپلیکیشن هیچ‌گونه دسترسی به اطلاعات کاربر ندارد، برای کار کردن نیازی به اینترنت نداشته و هم در اندروید و هم در IOS قابل نصب و اجرا است.

نکته‌ی مثبت دیگر Google Authenticator قابلیت استفاده از آن برای فعال‌سازی ۲FA در تمامی پلتفرم‌ها مثل صرافی تبدیل است. پس از وصل کردن این اپلیکشن به حساب کاربری خود، یک ردیف تولید کد در نرم‌افزار ایجاد می‌شود و می‌توانید تعداد بی‌نهایتی از پلتفرم‌ها را به آن متصل کنید.

درست است که وارد کردن یک کد دیگر در حین ورود به حساب آنلاین کمی زمان‌گیر و خسته‌کننده است اما فعال‌سازی ۲FA امنیت حساب شما را تضمین و دست هر هکری را کوتاه می‌کند.

آموزش نصب و فعال کردن Google Authenticator‌ در تبدیل

اولین مرحله از فعال‌سازی Google Authenticator نصب نرم‌افزار است. این نرم افزار بسیار سبک بوده و در تمامی Store ها چه در سیستم‌عامل اندروید و چه در IOS رایگان و در دسترس است.

Google Authenticator

پس از نصب نرم‌افزار Google Authenticator باید وارد حساب کاربری خود در صرافی آنلاین تبدیل شوید و روی منوی تنظیمات کلیک کنید. با استفاده از منوی تنظیمات می‌توانید علاوه بر تنظیمات امنیتی از جمله تایید دو مرحله‌ای، حساب‌های بانکی خود را نیز مدیریت کنید.

Google Authenticator

پس از کلیک روی منوی تنظیمات با صفحه‌ی زیر روبرو می‌شوید، در تب اول به اطلاعات بانکی خود دسترسی دارید و برای فعال سازی تایید دو مرحله‌ای باید به تب امنیت و اطلاع‌رسانی بروید.

تب امنیت و اطلاع‌رسانی از سه بخش تشکیل شده است:

  • بخش اطلاع‌رسانی‌ها: در این بخش می‌توانید تنظیمات مربوط به دریافت ایمیل از طرف صرافی تبدیل را اعمال کنید.
  • تایید دو مرحله‌ای ورود: با فعال کردن این بخش در حین ورود نیاز به کدی که برای شما ایمیل و پیامک شده دارید.
  • تایید هویت دو مرحله‌ای گوگل (۲FA): این همان گزینه‌ای است که از مزایای بی‌شمار آن مطلع شدیم. برای فعال کردن این ویژگی باید روی دکمه‌ی فعالسازی کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه‌ی فعالسازی، صرافی برای اطمینان از اینکه صاحب حساب در حال تغییر تنظیمات است پیامکی حاوی یک لینک به شماره همراه صاحب حساب ارسال می‌کند.

مرحله اول فعال سازی

پس از کلیک روی لینک پیامک شده، مراحل اتصال حساب شما به اپلیکیشن Google Authenticator آغاز شده و صفحه‌ی زیر به نمایش در می‌آید.

تایید هویت گوگل

اگر از مرحله‌ی نصب نرم‌افزار رد شده باشید و یا نتوانسته باشید اپلیکیشن Google Authenticator ‌ را پیدا کنید، صرافی تبدیل لینک‌های مستقیم این نرم‌افزار را با توجه به سیستم‌عامل گوشی شما در اختیارتان می‌گذارد. به راحتی از طریق لینک‌ها می‌توانید برای نصب اپلیکیشن اقدام کنید و در نظر داشته باشید که برای تکمیل شدن مراحل بعدی به نرم‌افزار نیاز خواهید داشت. پس از نصب Google Authenticator روی مرحله بعد کلیک کنید.

مرحله دوم

در قدم دوم با صفحه‌ی فوق روبرو خواهید شد که حاوی یک  QR Code و یک کد کلیدی است. هر دوی این‌ها در واقع یک ‌کار را انجام می‌دهند و فرق آن‌ها در اتوماتیک بودن QR Code است. تفاوت آن‌ها را در نرم‌افزار بهتر متوجه خواهید شد.

این صفحه را باز نگه‌دارید و به وسیله گوشی خود وارد نرم‌افزار Google Authenticator شوید. برای اضافه کردن یک کد تایید جدید، در صفحه‌ی اپ مانند تصویر روی علامت به‌اضافه بزنید.

تایید هویت دو عاملی

با زدن این دکمه صفحه‌ی جدیدی باز شده و از شما می خواهد روش اتصال خود را انتخاب کنید. دو روش اسکن کردن QR Code و روش وارد کردن دستی کد در اختیار شماست. انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها به شما بستگی دارد. هر گزینه‌ که برای شما راحت‌تر است را انتخاب کنید و با استفاده از اطلاعات داده شده توسط صرافی آن‌ها را تکمیل کنید. برای مثال روی نرم‌افزار گزینه Scan A QR Code‌ را انتخاب کرده و QR Code تولید شده توسط تبدیل را اسکن کنید.

Google Authenticator

پس از اسکن یا وارد کردن دستی کد به صرافی برگردید و روی مرحله بعد کلیک کنید. با صفحه‌ی زیر روبرو خواهید شد. اطلاعات این صفحه مهم‌ترین بخش فعال‌سازی ۲FA‌ است.

کدی در اختیار شما قرار می‌گیرد که برای فعال‌سازی مجدد این امکان ضروری است. اگر به هر دلیلی نرم‌افزار Google Authenticator پاک شود یا به مشکل بخورد، با داشتن این کد به سرعت می توانید نرم‌افزار جدید را با حساب کاربری خود در صرافی تبدیل هماهنگ کنید.

هشدار مهم: حتما از این کد اسکرین‌شات بگیرد و یا روی کاغذ یادداشت کنید و در محلی امن و مطمئن برای روز مبادا نگه دارید. چراکه در صورت بروز هرگونه مشکلی، این رمز حیاتی است. در صورتی که دسترسی خود را به Google Authenticator از دست بدهید و این کد را نیز نداشته‌باشید، فرایند بازیابی حساب شما، ۷ روز کاری به طول خواهدانجامید.

پس از یادداشت کردن کد بازیابی، روی مرحله‌ی بعد کلیک کنید.

مرحله سوم

با رفتن به مرحله‌ی آخر یک‌بار کد تولید شده توسط Google Authenticator‌ را در کادر نمایش داده شده وارد کنید. اگر تمام مراحل را به درستی پیش رفته باشید با پیام عملیات موفق روبرو خواهید شد و مراحل کار تمام است.

2AF

پس از فعال کردن این ویژگی مهم و اساسی برای هر بار ورود به حساب خود نیاز دارید تا علاوه بر نام کاربری و رمز عبور همیشگی خود، کد شش رقمی Google Authenticator‌ را هم وارد کنید.

جمع بندی

دانستیم که برای حل دغدغه‌ی امنیت حساب کاربری خود در صرافی تبدیل باید از ویژگی‌های تایید دو مرحله‌ای استفاده کنیم. تایید دو مرحله‌ای گوگل یکی از امن‌ترین و بهترین راه‌های ۲FA است که امکان دخل و تصرف در کدهای تولید شده و احتمال نفوذ هکرها به حساب اشخاص را به طور کامل از بین می‌برد. اگر هنوز اقدام به فعال کردن این ویژگی در حساب کاربری خود نکرده‌اید، همین حالا این ویژگی را فعال کرده و با خیال آسوده به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی امن تبدیل بپردازید. برای دریافت آموزش‌ها و راهنمایی‌های بیشتر، می‌توانید مطالب دیگر منتشر شده در آکادمی تبدیل را دنبال کرده و به اندوخته‌ی دانش خودتان در این حوزه بیافزایید.

سؤالات متدوال

امنیت حساب کاربری خود را چطور افزایش دهم؟

برای افزایش امنیت حساب کاربری خود در صرافی تبدیل می‌توانید از امکانات ویژه‌ای که در اختیار کاربران قرار گرفته‌است، استفاده کنید. فعال کردن تایید دومرحله‌ای گوگل که از طریق منوی تنظیمات و تب امنیت در دسترس است یکی از مهم‌ترین و موثرترین کارهایی است که باید برای تضمین امنیت حساب کاربری خود انجام دهید.

Google Authenticator ‌چطور کار می‌کند؟

این نرم‌افزار به وسیله‌ی هماهنگ شدن با پلتفرم‌های مختلف مثل تبدیل کدهای منحصر به‌فردی تولید می کند که برای ورود به حساب کاربری باید آن کد را داشته باشید. در واقع برای ورود به حساب کاربری که توسط  ۲FAمحافظت می‌شود، باید همزمان رمز عبور و کد تایید را بدانیم.

دسترسی همزمان به هر دوی این اطلاعات برای هکرها بسیار سخت است، با فرض اینکه به هر طریقی یک هکر به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند با عوض شدن کد تایید در هر ۳۰ ثانیه عملا برای ورود به حساب کاربری فقط ۳۰ ثانیه وقت خواهد داشت که تقریبا محال به نظر می‌رسد.

اگر Google Authenticator از روی گوشی‌ام پاک شود چه کار باید بکنم؟

برای بازیابی ارتباط Google Authenticator با پلتفرم باید کد بازیابی که در حین اولین اتصال دریاف کرده‌اید را داشته باشید. کد بازیابی را حتما یادداشت کنید و در محلی امن نگه دارید تا اگر روزی به هر دلیلی دسترسی شما از این نرم‌افزار قطع شد بتوانید بدون دردسر و نگرانی در یک نسخه‌ی دیگر از نرم‌افزار ارتباطات خود را بازیابی کنید.

اگر Google Authenticator از روی گوشی‌ام پاک شود و کد بازیابی را هم نداشته‌باشم، چه کار باید بکنم؟

در این صورت، لازم است فرایندی طی شود تا هویت شما به‌درستی احراز شود. درصورت روی‌دادن این اتفاق، با پشتیبانی تبدیل تماس حاصل فرمایید تا در انجام فرایندهای بازیابی به شما کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه