تبدیل شماره کارت به شماره شبا

شماره شبا چیست؟

شماره شبا مخفف چیست؟

هر بانکی با توجه به ساختار داده‌ای خود مدلی برای ایجاد شماره حساب دارد که این شماره مختص به پایگاه داده‌ای آن بانک می‌باشد. برای مثال ساختار شماره حساب‌های بانک پاسارگارد با شماره‌های بانک ملی ملی یا بانک ملت متفاوت است. برای اینکه تراکنش‌های بین بانکی بتوانند در دفاتر بانک ثبت و قابلیت ردیابی داشته باشند نیاز به یک سیستم یک‌ پارچه‌ی بین بانکی می‌باشد. این سیستم در ایران به اختصار شبا نام دارد. شبا مخفف (شماره حساب بانکی ایران) می‌باشد. این سیستم بر اساس استاندارد بین‌المللی IBAN ایجاد شده است که یک کد ۲۶ کاراکتری می‌باشد که قابلیت پذیرش عدد و حروف انگلیسی را دارا می‌باشد. شماره‌ی شبا در ایران با حروف IR شروع شده و پس از آن ۲۴ رقم قرار می‌گیرد.

شماره‌ شبا چه کاربردی دارد؟

زمانی که می خواهید از سرویس انتقال وجه بین بانکی یعنی سامانه‌های «ساتنا»‌ و «پایا» استفاده نمایید از شماره شبا استفاده می‌شود. همچنین زمانی که نیاز به انجام عملیات های بانکی که ممکن است بیش از یک بانک را درگیرهمچنین هنگام گرفتن ابزارهای «دریافت پول» مانند دستگاه کارت‌خوان (POS) و یا درگاه اینترنتی باید شماره شبا خود را نیاز دارید.

تبدیل شماره کارت به شبا و تبدیل شماره حساب به شبا

تمامی حساب ها شماره شبا دارند شما می‌توانید با مراجعه به بانک، عابربانک و یا اپلیکیشن بانکی خود شماره شبا‌ی خود را دریافت نمایید. همچنین این امکان وجود دارد تا بتوانید شماره حساب خود را به شماره شبا تبدیل کنید و یا شماره کارت را به شبا تبدیل نمایید.

REGIST

برای تبدیل شماره کارت به شماره شبا و یا تبدیل شماره حساب به شماره شبا کافی است از لیست بالای صفحه بر روی نام بانک خود کلیک نمایید و سپس شماره‌ی کارت یا شماره حساب خود را وارد نمایید.

البته برای تبدیل شماره کارت به شماره شبا در برخی از بانک‌ها باید به شماره حساب خود دسترسی داشته باشید.

شماره شبا چیست و چه کاربردی دارد؟

چگونه شماره شبا بگیریم؟

شبا مخفف چیست؟

کد شبا چیست؟

گرفتن شماره شبا

چگونه از خودپرداز شماره شبا بگیریم؟

دریافت شماره شبا از خودپرداز